Blog > Komentarze do wpisu
TAK TWORZYŁ SIĘ POLSKI "KAPITALIZM" W III RP - cz.I

Koniec lat osiemdziesiątych był przełomowym okresem w historii Polski. Niewydolny system socjalistycznej gospodarki chylił się ku upadkowi, zaś wydarzenia polityczne zwiastowały nieuchronne bankructwo PRL. Wydawałoby się, że blady strach padł na tysiące PZPR-owskich notabli, dla których kres dyktatury proletariatu mógł oznaczać totalną marginalizację i koniec wpływu na cokolwiek. Komunistyczny establishment znalazł jednak doskonałe wyjście z sytuacji. Wiedząc, że władzę polityczną będzie musiał oddać, postanowił mocno usadowić się w nowej rzeczywistości gospodarczej. Mając ku temu niemal wszystkie instrumenty, byli partyjni kacykowie przekształcili się w kapitalistów. Wykorzystując chaos transformacji, szybko uwłaszczyli się na państwowym majątku. Nie narażając się na zbytnie uproszczenie, można powiedzieć, że setki przedsiębiorstw czy wręcz całych gałęzi gospodarki sprywatyzowanych zostało wraz z sekretarzami PZPR i funkcjonariuszami Służby Bezpieczeństwa pełniącymi do tej pory rolę swoistych nadzorców całej socjalistycznej machiny. Ich zakusom nie oparł się również rodzimy sektor bankowy, sfera niezwykle newralgiczna i istotna w każdej gospodarce.

Miłe złego początki

W styczniu 1989 r. dogorywający rząd Rakowskiego uchwalił dość liberalną jak na tamte czasy ustawę Prawo bankowe, zezwalającą na powstawanie banków komercyjnych. Miesiąc później z Narodowego Banku Polskiego wyodrębnionych zostało dziewięć nowych banków. Celem tej operacji było stworzenie fundamentu, na którym w przyszłości wzrastać miała prywatna inicjatywa polskiej bankowości. W ten sposób narodziły się takie podmioty jak Bank Gdański, Bank Przemysłowo-Handlowy, Bank Śląski, Bank Zachodni, Wielkopolski Bank Kredytowy itd. To wydarzenie było jednak tłem dla historycznych zmian i euforii jaka wówczas ogarnęła całą Polskę. Okrągły Stół grubą kreską odciął się od przeszłości PRL-u i wytyczył nową drogę ku III RP. Jak się okazało, nie kto inny, jak byli komunistyczni funkcjonariusze wkroczyli na ową drogę twardo i zdecydowanie. Jednym z nich był Bogusław Kott, urzędnik Ministerstwa Finansów, który w czasach Polski Ludowej zajmował się regulowaniem zawiłych meandrów socjalistycznej gospodarki. Kott, ni mniej ni więcej, postanowił założyć bank. 7 czerwca 1989 roku, trzy dni po przegranych przez postkomunistów wyborach podpisany został akt notarialny powołujący do życia Bank Inicjatyw Gospodarczych, pierwszy quasi-prywatny bank w odrodzonej Rzeczpospolitej.

Ojcowie założyciele

W wykonaniu tej bezprecedensowej operacji pomogły mu znajomości i koneksje pośród nomenklaturowej elity. Dla swojej inicjatywy Bogusław Kott pozyskał czołowe perełki minionej epoki i rodzącego się kapitalizmu. Pośród założycieli banku znalazły się między innymi takie „rodzynki” jak Fundacja Rozwoju Żeglarstwa założona przez Kotta, Mieczysława Rakowskiego i Aleksandra Kwaśniewskiego, Fundacja Wspierania Inicjatyw Gospodarczych, Poczta Polska Telegraf i Telefon, Universal, PZU, spółki Interster i Transakcja. Były to instytucje państwowe bądź raczkujące prywatne firmy o dość osobliwym rodowodzie. Na przykład spółka Transakcja założona została przez KC PZPR, ZSMP, RSW Prasa-Książka-Ruch, a także Akademię Nauk Społecznych przy Komitecie Centralnym. W Radzie Nadzorczej tej spółki znalazły się takie osobistości jak Marek Belka, Jerzy Szmajdziński, Leszek Miller, Marek Siwiec, Wiesław Huszcza czy Piotr Szynalski. Założycielami BIG-u zostały również osoby prywatne. Co ciekawe ich nazwiska jako żywo korespondują ze wspomnianymi wcześniej podmiotami. Byli to Andrzej Cichy – dyrektor Poczty Polskiej, Stanisław Tołwiński – szef spółki Interster, Wiktor Pitus – prezes spółki Transakcja, Dariusz Przywieczerski – szef Universalu, Anatol Adamski – prezes PZU, Dariusz Staniszewski – prezes Towarzystwa Ubezpieczeniowego „Warta”, Andrzej Olechowski – wtedy jeden z dyrektorów NBP, Aleksander Borowicz – podsekretarz stanu w Urzędzie Rady Ministrów, którego nazwisko dzisiaj jest łączone ze sprawą tak zwanej “moskiewskiej pożyczki”. c.d.n.

poniedziałek, 19 marca 2007, gregory501

Polecane wpisy

[ zobacz księgę | dopisz do księgi ] głosuj na mojego bloga Blogi Polityczne NIEOBOJĘTNI - blogi wolnych ludzi NIEOBOJĘTNI - blogi wolnych ludzi
Powiadamiacz

Powiadom kumpla o moim serwisie!

powiadom.4free.pl
Zagłosuj w mojej sondzie Zareklamuj bloga...
SONDA
NA KOGO ZAGŁOSUJESZ W WYBORACH DO EUROPARLAMENTU 7.06.09r.

PO
PiS
PSL
SLD
SAMOOBRONA
LPR
POLSKA XXI
LIBERTAS
NIE WIEM
NIE BĘDĘ GŁOSOWAŁ
www.jarkosfera.pl www.jarkosfera.pl www.jarkosfera.pl